O persoana fizica autorizata, intreprindere individuala este obligata sa achizitioneze registru unic de control?

Potrivit art. 1. din LG nr. 252/2003 privind registrul unic de control „ Contribuabilii, persoane juridice inregistrate la Oficiul National al Registrului Comertului, autorizate potrivit legii, au obligatia sa tina registrul unic de control. Celelalte categorii de contribuabili pot tine registrul unic de control, in functie de optiunea acestora.„

 

Conform art. 22 si 23  din OUG  nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale „ Intreprinderea individuala nu dobandeste personalitate juridica prin inregistrarea in registrul comertului. Intreprinzatorul persoana fizica titular al intreprinderii individuale este comerciant persoana fizica de la data inregistrarii sale in registrul comertului.”

 

Ca urmare, persoana fizica autorizata, intreprinderea individuala neavand calitatea de persoana juridica nu are obligatia achizitionarii registrului unic de control potrivit art 1 alin. (1) din legea 252/2003, dar  poate tine registrul unic de control, optional , conform  art. 1 alin. (2) din legea sus mentionata.

(Autor - Mihaela BODAN, Data: 28 octombrie 2014)