Factura de decontare: o societate poate sa plateasca o factura in numele altei societati ?

 

Potrivit art. 137 alin. (3) lit. e)  din Codul fiscal o persoana impozabila poate sa efectueze plati in numele  si in contul altei persoane impozabile si care apoi sa deconteze acesteia. Aceste sume achitate de o persoana impozabila in numele si in contul altei persoane impozabile reprezinta sumele achitate de o persoana impozabila pentru facturi emise de diversi furnizori/prestatori pe numele altei persoane si care apoi sunt recuperate de cel care le achita de la beneficiar.

Persoana care achita sume in numele si in contul altei persoane nu primeste facturi pe numele sau si nici nu emite facturi pe numele sau.

Pentru recuperarea sumelor achitate in numele si in contul altei persoane se poate emite, in mod optional, o factura de decontare de catre persoana impozabila care a achitat respectivele facturi.

 In situatia in care partile convin sa isi deconteze sumele achitate pe baza facturii de decontare, taxa nu va fi mentionata distinct, fiind inclusa in totalul sumei de recuperat. Factura de decontare se transmite beneficiarului insotita de factura achitata in numele sau.

Persoana care a achitat facturile in numele altei persoane nu exercita dreptul de deducere pentru sumele achitate, nu colecteaza taxa pe baza facturii de decontare si nu inregistreaza aceste sume in conturile de cheltuieli, respectiv de venituri. Beneficiarul ale carui facturi au fost achitate de alta persoana isi va deduce in conditiile legii taxa pe baza facturii care a fost emisa pe numele sau de furnizori/prestatori, factura de decontare fiind doar un document care se anexeaza la factura achitata.

Sumele astfel facturate prin factura de decontare nu se inregistreaza in evidenta contabila pe cheltuieli de exploatare, ci prin debitul contului 461 "Debitori" in corespondenta cu creditul contului 401 "Furnizori". 

(Autor - Mihaela BODAN, Data: 24 iulie 2014)